Zveme Vás na tradiční výlov našeho Dolního rybníka v Modelticích chalupa U kamenného stolu ve dnech 30.3 až 2.4.2023

Volný je ještě Velký apartmán (2 ložnice pro  9 osob) a Malý apartmán (2 ložnice pro  7 osob).

Předpokládaný průběh výlovu:

•             čtvrtek: Příjezd prvních pomocníků a hostů. Začneme vypouštět rybník a plnit kádě vodou. Večer něco ugrilujeme v letní kuchyni, hudba bude taky.

•             pátek: Možnost chytání ryb na Horním rybníku,pokud nebude  led. Kromě toho opravíme sítě,  večer položíme sítě.

•             sobota: V  8 hodin sraz u Dolního rybníka. Založíme oheň, aby nám bylo teplo, a výlov začne. Malí i velcí pomocníci vítáni! Po výlovu si ugrilujeme ryby.

•             neděle:  úklid a odjezd.

Čerstvou a zdravou rybu si bude moci donést-zakoupit z výlovu každý, kdo v sobotu 1.4.2023 zavítá na hráz  Dolní rybníka v Modleticích.

Průběh výlovu rybníka.

Pokud se pro výlov používají podložní sítě, tak se pokládají na dno loviště den před výlovem. Rohy podložních sítí se označují tyčemi. Druhý den v časných ranních hodinách rybáři provedou buď zvednutí podložní sítě anebo zátah nevodem. Posléze se provádí zjádření sítě. Postup, při kterém rybáři soustřeďují ryby v podložní nebo tažné síti do menšího prostoru. Zároveň se provádí propláchnutí ryb i sítí od bahna. Po zjádření sítě následuje vlastní výlov ryb, neboli tvz. „vydávání“ ryb.

Výlov Dolního rybníka v Modleticích podzim 2019

Výlov Horního rybníka-28.10.2017

Výlov  Dolního rybníka – 25.3.2017

Začátek výlovu bude probíhat v 8 hodin.

Program: pečení ryb, příprava na uzení, volná zábava, děti si můžou zachytat na Horním rybníku.

Příprava jídel v letní kuchyni v Modleticích.

Vítání jara 9.4.2016

Výlov  Dolního rybníka – 31.10.2015

Dětský den a rybářské závody pro děti

4.6.2015

Příprava a setkání u Horního Modletickýho rybníku 11-12 hodina

Příprava jídla na ohni,grilu s přinesených surovin a chycených ryb u Dolního rybníku.

Vítěz  rybářských závodů si odnese jednu ulovenou rybu

 

Amur-Dolní rybník

Modletický seminář 17.- 19.4.2015

Chcete se naučit vyrábět sýrové dobroty ?

Praktická výuka výroby sýrů  – tentokrát budeme vyrábět sýry s plísní i oky ,budeme lisovat, pařit i udit a to všechno

od 17.4. do 19.4.2015 v Apartmánech Modletice…tel: +420777710676

Výlov Horního rybníka – 18.10.2014

.

Morana

moranaSrdečně Vás zveme na tradiční VYNÁŠENÍ SMRTI A PŘINÁŠENÍ LÉTA, lidově také MORANA, MAŘENA, MOŘENA, MORJANA, MARZÁNA, URANA nebo SMRTHOLKA

„Smrt jsme vám vynesli, nový léto přinesli…
 Léto, léto neseme, buďte selky veselé…“

Morana je jméno figury vynášené při západoslovanském rituálu vynášení smrti, která je často považována za slovanskou bohyni smrti. Vynášení smrti nemělo s křesťanskou liturgií nic společného, původ musíme hledat v pohanských obřadech. Smrt totiž nepředstavovala nic jiného než zimu, kterou už lidé chtěli mít za sebou, těšili se na jaro, slunce a teplo.

Smrt představovala figurína (loutka), velkosti lidské postavy. Zhotovovala se na dřevěnou hůl, obalenou hadry, slámou. Obličej se namaloval a pak ozdobil pentlemi, papírovými květinami a věnci. Někdy měla korále z bílých vyfoukaných vajec a zavěšené prázdné šnečí ulity.

Děti i dospělí vynášejí figuríny Mařenek společně z vesnice k Modletickýmu mostu. Pří zpěvu zapálí Mařenku a hodí z mostu, do Moravské Dyje.

Program.

Sejdeme se mezi 11-12 hodinou v letní kuchyni

Výroba Moranek,výroba sýrů na ohni a uzení,degustace a prodej sýrů, příprava jídla na ohni a grilu s přinesených surovin vámi (brambory,cibule,buřty,slanina a jiné)

Rodiče si zajisti pro děti občerstvení a materiál na stavbu Mařenek.               Těšíme se na Vás!

Písničky o MORANĚP1050687

DSC_0118DSC_0079DSC_0143

Silvestr

Přijeďte si užít příjemného Silvestra s přáteli u krbu nebo vyhřáté kachlové pece. Pokud bude mráz, vezměte si brusle! Dolní rybník je jen 150 metrů od chalupy a rychle zamrzá. Na dvoře se dá díky zastřešení i v zimě posedět u ohně.

Cena silvestru zahrnuje 5 dní kde jsou zahrnuty už všechny okolní poplatky.Chalupa je vytápěná dřevem kde se musí topit 3 dny před příjezdem hostů ve čtyřech topeništích.

Silvestr -celá chalupa (4x apartmán, 9x pokoj,kapacita 27 lůžek,) cena…100,000.00Kč.

Rozdělení chalupy na silvestra a cena,

Velký apartmán (2x pokoj s koupelnou,kapacita 9 lůžek,společenská místnost s galerií,) cena…30.000,00Kč.

Malý apartmán,Ubytování ve dvoře,apartmán u řeky Moravské Dyje (7x pokoj,kapacita 18 lůžek, 3x koupelna,společenská místnost s klavírem) cena…70.000,00Kč.

Slavnosti Barchan

Pověst k Barchanu:

Do doby krále Jana Lucemburského se také klade vznik jemnické lidové slavnosti zvané Barchan. Podle pověsti měl v roce 1312 král táhnout do boje proti Uhrům. V Jemnici zanechal manželku královnu Elišku, která čekala dítě. Král jí posílal zprávy o tažení prostřednictvím poslů. Na paměť této události se koná dodnes v červnu každoročně slavnost, spojená s během čtyř běžců od hranic města a spjatá s udílením darů (látka, šátek, punčochy, věnec).

www.barchan.jemnice.cz  Zámek v Jemnici

 Batikování a malování na textil